The speed of light is constant in ALL frames of reference. That is 2.9 x10^8 m/s (290,000,000 m/s). It is independent of the motion of the light source.
Answer:
Stars live to long to be observed from birth to death
Explanation:
The life expectancy of a star are millions of years compared to that of human thereby making it difficult to study the life path and activities of the stars till the point of extinction. This brought about scientist studying different star with different ages in order to answer their burning question on formation of stars which is called the figuring out process(stellar activity) and this makes it difficult and tedious.
Answer:
is this phsyics teacher, is he good i-
Explanation:
In quantum mechanics, particularly the wave-particle theory, it states that light behaves like a wave or a particle. For the wave behavior, its movement is measured in wavelengths while the time for each wavelength is the frequency. For the particle behavior, according to Planck, the energy of the photon (light particle) is determined as
E = hc/wavelength, where h is the Planck's constant (<span>6.626 x 10-34 J-s per particle) and c is the speed of light ( 3 x 10^8m/s)
As you can see, the energy of the photon is INVERSELY PROPORTIONAL to the wavelength with the Planck's constant as the constant of proportionality.</span>
Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N