Let there be N number of wires.
Maximum tension a wire can withstand = 100 lb
so, Total tension N wires can withstand = 100 N
now, total tension in N wires = Maximum weight of bucket
100 N = W
so, W = 100N
W is the weight of bucket and 100N is its maximum value.
Answer:
= 1,386 m / s
Explanation:
Rocket propulsion is a moment process that described by the expression
- v₀ =
ln (M₀ / Mf)
Where v are the velocities, final, initial and relative and M the masses
The data they give are the relative velocity (see = 2000 m / s) and the initial mass the mass of the loaded rocket (M₀ = 5Mf)
We consider that the rocket starts from rest (v₀ = 0)
At the time of burning half of the fuel the mass ratio is that the current mass is
M = 2.5 Mf
- 0 = 2000 ln (5Mf / 2.5 Mf) = 2000 ln 2
= 1,386 m / s
1 in=2.54 cm=(2.54 cm)(1 m/100 cm)=0.0254 m
Therefore:
1 in=0.0254 m
1 in³=(0.0254 m)³=1.6387064 x 10⁻⁵ m³
Therefore:
8.06 in³=(8.06 in³)(1.6387064 x 10⁻⁵ m³ / 1 in³)≈1.321 x 10⁻⁴ m³.
Answer: 8.06 in³=1.321 x 10⁻⁴ m³
Answer:Radioactive
Explanation:
The radioactive nucleus is the one which does not has enough binding energy to hold the nucleus in a stable state and thus radiates either electron or proton to become a stable element.
A radioactive element is formed when after billions of years such as uranium and thorium. The stability of the nucleus depends upon the opposition of attractive and repulsive force among the nucleus.