Acetaminophen as a chemical formula of C8H9NO2. The molar
masses are:
C8H9NO2 = 151.163 g/mol
C = 12 g/mol
H = 1 g/mol
N = 14 g/mol
O = 16 g/mol
<span>TO get the mass percent, simply multiply the molar mass of
each elements with the number of the
element divide by the molar mass of acetaminophen, that is:</span>
%C = [(12 * 8) / 151.163] * 100% = 63.50%
%H = [(1 * 9) / 151.163] * 100% = 5.954%
%N = [(14 * 1) / 151.163] * 100% = 9.262%
<span>%O = [(16 * 2) / 151.163] * 100% = 21.17% </span>
Answer : The cell emf for this cell is 0.118 V
Solution :
The half-cell reaction is:

In this case, the cathode and anode both are same. So,
is equal to zero.
Now we have to calculate the cell emf.
Using Nernest equation :
![E_{cell}=E^o_{cell}-\frac{0.0592}{n}\log \frac{[Cl^{-}{diluted}]}{[Cl^{-}{concentrated}]}](https://tex.z-dn.net/?f=E_%7Bcell%7D%3DE%5Eo_%7Bcell%7D-%5Cfrac%7B0.0592%7D%7Bn%7D%5Clog%20%5Cfrac%7B%5BCl%5E%7B-%7D%7Bdiluted%7D%5D%7D%7B%5BCl%5E%7B-%7D%7Bconcentrated%7D%5D%7D)
where,
n = number of electrons in oxidation-reduction reaction = 1
= ?
= 0.0222 M
= 2.22 M
Now put all the given values in the above equation, we get:


Therefore, the cell emf for this cell is 0.118 V
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
The mass of solid lead would displace exactly 234.6 liters of water should be <span>2,674,440</span>
It provides an alternative pathway for the rxn.
41.083 atm is the difference between the ideal pressure (as predicted by the ideal gas law) and the real pressure (as predicted by the van der Waals equation.
Explanation:
Data given for argon gas:
number of moles = 1 mole
volume = 0.5 L
Temperature = 19 degrees or 292.15 K
a= 1.345 (L2⋅atm)/mol2
b= 0.03219L/mol.
R = 0.0821
The real pressure equation given by Van der Waals equation:
P =( RT ÷ Vm-b) - a ÷ Vm^2
Putting the values in the equation:
P = (0.0821 x 292.15) ÷(0.5 - 0.03219) - 1.345÷ (0.5)^2
= 23.98÷0.4678 - 1.345 ÷0 .25
= 51.26 - 5.38
= 45.88 atm is the real pressure.
The pressure from the ideal gas law
PV =nRT
P =( 1 x 0.0821 x 292.15) ÷ 0.5
= 4.797 atm
the difference between the ideal pressure and real pressure is
Pressure by vander waal equation- Pressure by ideal gas law
45.88 - 4.797
= 41.083 atm.is the difference between the two.