Answer:
8.56 m/s2
Explanation:
Using law of energy conservation while taking into account of the rotational and translation kinetic energy, when the solid cylinder rolls down the incline we have the potential energy converted to kinetic energy:


where m is the mass,
is the moments of inertia of the solid cylinder
is the angular speed of the cylinder



So if you plot a liner chart of h vs
and get a slope of 6.42 then that means 3/(4g) = 6.42 so 
The gravitational acceleration on this planet is 8.56 m/s2
Answer:
407 steps
Explanation:
From the question,
P = mgh/t........... Equation 1
Where P = power, m = mass, g = acceleration due to gravity, h = height, t = time.
Make h the subject of the equation
h = Pt/mg............. Equation 2
Given: P = 746 W, t = 1 minute = 60 seconds, m = 70 kg.
Constant: g = 9.8 m/s²
Substitute into equation 2
h = 746(60)/(70×9.8)
h = 44760/686
h = 65.25 m
h = 6525 cm
number of steps = 6525/16
number of steps = 407 steps
Answer:
The distance is 11 m.
Explanation:
Given that,
Friction coefficient = 0.24
Time = 3.0 s
Initial velocity = 0
We need to calculate the acceleration
Using newton's second law
...(I)
Using formula of friction force
....(II)
Put the value of F in the equation (II) from equation (I)
....(III)

Put the value in the equation (III)


We need to calculate the distance,
Using equation of motion



Hence, The distance is 11 m.
Answer:
a) One
Explanation:
In a uniform circular motion there must be a force acting to keep it in the circular track. This force can either be centripetal or a centrifugal force.
According to the Newton's first law of motion a particle continues to be in state of rest or in uniform motion until acted upon by an external force.
Here the term uniform motion need to be understood which refers to the uniform velocity of the particle in accordance to the vector laws.
Answer: 0.98m
Explanation:
P = -74 mm Hg = 9605 Pa = 9709N/m^2
= 9605 kg m/s^2/m^2
density of water: rho = 1 g/cc = 1 (10^-3 kg)/(10^-2 m)^-3 = 1000 kg/m^3
Pressure equation: P = rho g h
h = P/(rho g)
h = (9605 kg/m/s^2) / (1000 kg/m^3) / (9.8 m/s^2)
h = 0.98 m
0.98m is the maximum depth he could have been.