Answer:
1320336992.2512 m²
1320.33 kilometers or 509.79 miles
Explanation:
Energy transferred by the sun

Energy required by the United States is
(assumed)
Power

Area

Area of the solar collector would be 1320336992.2512 m²
Converting to km²


Converting to mi²


Each side of the square would be 1320.33 kilometers or 509.79 miles
Answer:
d = 2021.6 km
Explanation:
We can solve this distance exercise with vectors, the easiest method s to find the components of the position of each plane and then use the Pythagorean theorem to find distance between them
Airplane 1
Height y₁ = 800m
Angle θ = 25°
cos 25 = x / r
sin 25 = z / r
x₁ = r cos 20
z₁ = r sin 25
x₁ = 18 103 cos 25 = 16,314 103 m
= 16314 m
z₁ = 18 103 sin 25 = 7,607 103 m= 7607 m
2 plane
Height y₂ = 1100 m
Angle θ = 20°
x₂ = 20 103 cos 25 = 18.126 103 m = 18126 m
z₂ = 20 103 without 25 = 8.452 103 m = 8452 m
The distance between the planes using the Pythagorean Theorem is
d² = (x₂-x₁)² + (y₂-y₁)² + (z₂-z₁)²2
Let's calculate
d² = (18126-16314)² + (1100-800)² + (8452-7607)²
d² = 3,283 106 +9 104 + 7,140 105
d² = (328.3 + 9 + 71.40) 10⁴
d = √(408.7 10⁴)
d = 20,216 10² m
d = 2021.6 km
Answer: False
Explanation:
The statement that the environment affects people, but people don't affect the environment is incorrect. It should be noted that people also affect the environment.
Some of our impact on the environment include pollution, deforestation, overpopulation, burning of fossil fuels etc. Thus has resulted in changes such as erosion, climate change, etc.
Answer:
D. 0.60 um
Explanation:
Given the following data;
Frequency = 5.0x10^14 Hz
Speed = 3 x 10^8 m/s
To find the wavelength;
Wavelength = speed/frequency
Substituting into the equation, we have
Wavelength = 3 x 10^8/5.0x10^14
Wavelength = 6 × 10^7m
But 1 meter (m) = 1000000 micrometer (um)
6 × 10^7 meter = 0.6 micrometer.