Given that there is 48 liters of gasoline to be burned and that 45 kJ of energy is released per gram of gasoline burned, the amount of energy that the gasoline fuel produces can then be calculated, First, we convert 48 liters of gasoline to units of mass (grams) in order to use the given conversion of 45 kJ per gram of gasoline. To do this, we use the density of gasoline which is 0.77 g/mL. The following expression is then used:
48 L gasoline x 1000 mL/L x 0.77 g/mL x 45 kJ/g gasoline = 1663200 kJ
<span>The amount of energy produced by burning 48 L of gasoline was then determined to be 1663200 kJ. </span>
Answer is: 8568.71 of baking soda.
Balanced chemical reaction: H₂SO₄ + 2NaHCO₃ → Na₂SO₄ + 2CO₂ + 2H₂O.
V(H₂SO₄) = 17 L; volume of the sulfuric acid.
c(H₂SO₄) = 3.0 M, molarity of sulfuric acid.
n(H₂SO₄) = V(H₂SO₄) · c(H₂SO₄).
n(H₂SO₄) = 17 L · 3 mol/L.
n(H₂SO₄) = 51 mol; amount of sulfuric acid.
From balanced chemical reaction: n(H₂SO₄) : n(NaHCO₃) = 1 :2.
n(NaHCO₃) = 2 · 51 mol.
n(NaHCO₃) = 102 mol, amount of baking soda.
m(NaHCO₃) = n(NaHCO₃) · M(NaHCO₃).
m(NaHCO₃) = 102 mol · 84.007 g/mol.
m(NaHCO₃) = 8568.714 g; mass of baking soda.
Silver nitrate and aluminum chloride react with each other by exchanging anions: 3agno3 (aq) + alcl3 (aq) → al(no3)3 (aq) + 3agcl (s) what mass in grams of agcl is produced when 4.22 g of agno3 react with 7.73 g of alcl3?
The source of these two nitrogen atoms are ammonia (NH₃) from <span>nitrogen compounds (mostly metabolism of amino acids) through which excess nitrogen is eliminated from organisms. This process is called urea cycle, which extracted </span>nitrogenous wastes.
The liver<span> forms it by combining two </span>ammonia<span> molecules</span><span> with a </span>carbon dioxide<span> </span><span>molecule.</span><span />
Answer:
328.1 K.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT</em>.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
<em>P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁</em>
<em></em>
P₁ = 1.0 atm (standard P), V₁ = 72.1 L, T₁ = 25°C + 273 = 298 K (standard T).
P₂ = 93.6 kPa = 0.924 atm, V₂ = 85.9 L, T₂ = ??? K.
<em>T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = </em>(0.924 atm)(85.9 L)(298 K)/(1.0 atm)(72.1 L) <em>= 328.1 K.</em>
<em></em>