Heat required to change the phase of ice is given by
Q = m* L
here
m = mass of ice
L = latent heat of fusion
now we have
m = 45 kg
L = 334 KJ/kg
now by using above formula


In KJ we can convert this as

so the correct answer is D option
Answer:
m = 4.65 kg
Explanation:
As we know that the mass of the water that evaporated out is given as

so the energy released in form of vapor is given as



now the heat required by remaining water to bring it from 15 degree to 100 degree



total heat required for above conversion

now by heat energy balance
heat given by granite = heat absorbed by water


Answer:
The vapor pressure is 170.6 mmHg.
Explanation:
Given that,
Heat of vaporization = 16.69 kJ/mole
Temperature = 254.3
Pressure = 92.44 mmHg
Temperature = 275.7 K
We need to calculate the vapor pressure
Using relation pressure and temperature

Put the value into the relation





Hence, The vapor pressure is 170.6 mmHg.
Responder:
A) ω = 565.56 rad / seg
B) f = 90Hz
C) 0.011111s
Explicación:
Dado que:
Velocidad = 5400 rpm (revolución por minuto)
La velocidad angular (ω) = 2πf
Donde f = frecuencia
ω = 5400 rev / minuto
1 minuto = 60 segundos
2πrad = I revolución
Por lo tanto,
ω = 5400 * (rev / min) * (1 min / 60s) * (2πrad / 1 rev)
ω = (5400 * 2πrad) / 60 s
ω = 10800πrad / 60 s
ω = 180πrad / seg
ω = 565.56 rad / seg
SI)
Dado que :
ω = 2πf
donde f = frecuencia, ω = velocidad angular en rad / s
f = ω / 2π
f = 565.56 / 2π
f = 90.011669
f = 90 Hz
C) Periodo (T)
Recordar T = 1 / f
Por lo tanto,
T = 1/90
T = 0.0111111s
I’m not completely sure but most likely is is the 10 mile bike ride, I hope I can help! (: