Henry will lift 200 N load 20 m up a ladder in 40 s. While the Ricardo will take 400 N load in 80 seconds. So, For Henry to take 400 N load it will take him 80 seconds in two attempts. And,also, he will have to cover 40 m of distance.
Answer:
The right approach will be "47° north of east".
Explanation:
The given values are:
East of prison
= 1.70 km
Displacement vector
= 2.50 km
Now,
The direction will be:
⇒ 
⇒ 
⇒ 
i,e.,
(north of east)
Answer:
Ratio of length will be 
Explanation:
We have given time period of the pendulum when length is
is 
And when length is
time period 
We know that time period is given by

So
----eqn 1
And
-------eqn 2
Dividing eqn 2 by eqn 1

Squaring both side

<span>By algebra, d = [(v_f^2) - (v_i^2)]/2a.
Thus, d = [(0^2)-(15^2)]/(2*-7)
d = [0-(225)]/(-14)
d = 225/14
d = 16.0714 m
With 2 significant figures in the problem, the car travels 16 meters during deceleration.</span>