Answer:
(a) Steel rod: 
Copper rod: 
(b) Steel rod: 
Copper rod: 
Explanation:
Length of each rod = 0.75 m
Diameter of each rod = 1.50 cm = 0.015 m
Tensile force exerted = 4000 N
(a) Strain is given as the ratio of change in length to the original length of a body. Mathematically, it is given as
Strain = 
where Y = Young modulus
F = Fore applied
A = Cross sectional area
For the steel rod:
Y = 200 000 000 000 
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 
∴ 
For the copper rod:
Y = 120 000 000 000 N/m²
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 

(b) We can find the elongation by multiplying the Strain by the original length of the rods:
Elongation = Strain * Length
For the steel rod:
Elongation = 
For the copper rod:
Elongation =
Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.1 T
Acceleration, 
Charge on electron,
Mass of electron,
(a) The force acting on the electron when it is accelerated is, F = ma
The force acting on the electron when it is in magnetic field, 
Here, 
So, 
Where
v is the velocity of the electron
B is the magnetic field


v = 341250 m/s
or

So, the speed of the electron is 
(b) In 1 ns, the speed of the electron remains the same as the force is perpendicular to the cross product of velocity and the magnetic field.
The 1st one goes two added sodoes the second one then the third goes to removed then the fourth goes to added and the rest go to removed
Explanation :
In transverse waves the particles are oscillating perpendicular to the direction of propagation of waves.
The uppermost part of the wave is crests and the lowermost part is troughs.
Wavelength of a transverse wave is defined as the distance between two consecutive crests or troughs.
Amplitude is the maximum distance or displacement covered by a wave.
So, crest, amplitude, trough and wavelength identifies the parts of a transverse wave.
Answer:
2.08 kg
Explanation:
We can solve the problem by using Newton's second law:

where
F is the net force acting on an object
m is the mass of the object
a is its acceleration
In this problem, the ball is kicked with a force of F=13.5 N, and its acceleration is a=6.5 m/s^2, therefore we can re-arrange the equation to find the mass of the ball, m:
