(u) = 20 m/s
(v) = 0 m/s
<span> (t) = 4 s
</span>
<span>0 = 20 + a(4)
</span><span>4 x a = -20
</span>
so, the answer is <span>-5 m/s^2. or -5 meter per second</span>
Answer:
The coefficient of kinetic friction 
Explanation:
From the question we are told that
The length of the lane is 
The speed of the truck is 
Generally from the work-energy theorem we have that

Here N is the normal force acting on the truck which is mathematically represented as
is the change in kinetic energy which is mathematically represented as
=>
=>

=> 
=> 
If it is a multiple choice question is C. Infrared waves do not carry enough energy to kill cancerous cells.
Answer:
Explanation:
mass of car, m = 1000 kg
initial velocity, u = 20 m/s
final velocity, v = 0 m/s
distance, s = 120 m
Let a be the acceleration of motion
use third equation of motion
v² = u² + 2 as
0 = 20 x 20 + 2 x a x 120
a = - 1.67 m/s²
Let F be the force
Force, F mass x acceleration
F = - 1000 x 1.67
F = - 1666.67 N
The direction of force is towards south and the magnitude of force is 1666.67 N.
The answer is D. Blackbody radiation. The piece of iron glows red because its temperature is around 1000 K, then yellow because its temperature is around 2800 K, and then white because its temperature is around 5500K. This shows that the spectrum of the radiation is determined by absolute temperature, as when the temperature of a blackbody radiator increases, the peak of the radiation curve moves to shorter wavelengths.