Answer:
2.63 Hz
Explanation:
m = mass of the object = 8.0 kg
x = stretch in the spring = 3.6 cm = 0.036 m
k = spring constant of the spring
using equilibrium of force
Spring force = weight of object
k x = m g
k (0.036) = (8) (9.8)
k = 2177.78 N/m
frequency of oscillation is given as


= 2.63 Hz
D) Heat, because friction produces heat, not light, gravitational or chemical. hope this helps! : )
Answer: The light bulb produces the continuous light. At minimum wavelength the spectrum have maximum intensity.
Explanation:
According to Wein's displacement law, the wavelength is inversely proportional to the temperature.
The intensity depends on the frequency. The frequency is inversely proportional to the wavelength.
Therefore, when the temperature of the light bulb will be maximum then the wavelength will be minimum. At minimum wavelength the spectrum have maximum intensity.
The problem states that the distance travelled (d) is
directly proportional to the square of time (t^2), therefore we can write this in
the form of:
d = k t^2
where k is the constant of proportionality in furlongs /
s^2
<span>Using the 1st condition where d = 2 furlongs, t
= 2 s, we calculate for the value of k:</span>
2 = k (2)^2
k = 2 / 4
k = 0.5 furlongs / s^2
The equation becomes:
d = 0.5 t^2
Now solving for d when t = 4:
d = 0.5 (4)^2
d = 0.5 * 16
<span>d = 8 furlongs</span>
<span>
</span>
<span>It traveled 8 furlongs for the first 4.0 seconds.</span>
Answer:
Explanation:
Given
Weight of car 
mass of car 
velocity of car 
radius 
(a)Centripetal acceleration is given by



(b)Force that provide centripetal acceleration



(c)Friction force between car and tires is given by

where
=coefficient of static friction
N=normal reaction
Centripetal force will balance the friction force


