Answer:
a.) F = 3515 N
b.) F = 140600 N
Explanation: given that the
Mass M = 74kg
Initial velocity U = 7.6 m/s
Time t = 0.16 s
Force F = change in momentum ÷ time
F = (74×7.6)/0.16
F = 3515 N
b.) If Logan had hit the concrete wall moving at the same speed, his momentum would have been reduced to zero in 0.0080 seconds
Change in momentum = 74×7.6 + 74×7.6
Change in momentum = 562.4 + 562.4 = 1124.8 kgm/s
F = 1124.8/0.0080 = 140600 N
Explanation:
Nucleus of every atom contains both protons and neutrons. Protons are positively charged species whereas neutrons are neutral species, that is, neutrons do not contain any charge.
And, when an electron cloud contains a negatively charged ion then it is able to participate in a chemical reaction as it needs to gain stability.
Therefore, we can conclude that the nucleus contains positively charged particles called protons and neutral particles called neutrons, which are bound together by the strong nuclear force. The electron cloud contains negatively charged particles, which participate in chemical reactions.
Because the air inside the tires is kept at high pressure.
In fact, the force applied by the tires upwards to counter-balance the weight of the car (pushing downwards) is

where p is the pressure of the air inside the tires and A is the area of contact between the tire and the car. Therefore, a higher pressure means a larger force F, and eventually if the pressure p is higher enough the force F will be large enough to counterbalance the weight of the car.
Answer:
37357 sec
or 622 min
or 10.4 hrs
Explanation:
GIVEN DATA:
Lifting weight 80 kg
1 cal = 4184 J
from information given in question we have
one lb fat consist of 3500 calories = 3500 x 4184 J
= 14.644 x 10^6 J
Energy burns in 1 lift = m g h
= 80 x 9.8 x 1 = 784 J
lifts required 
= 18679
from the question,
1 lift in 2 sec.
so, total time = 18679 x 2 = 37357 sec
or 622 min
or 10.4 hrs
Answer:
0.3677181864 m
Explanation:
u = Velocity = 1.5 m/s
= Angle = 20°
y = -20 cm
Velocity components


Acceleration components




Time taken is 0.26088 seconds

The distance the beetle travels on the ground is 0.3677181864 m