The answer is 96 N .....................................
3 kilometers, it is just 5/60 or 1/12 multiplied by 36.
Answer:
1848.15J
Explanation:
KE =1/2 mv^2
Mass = 60kg, velocity =40km/h =11.11m/s
Hence
KE =30 x(11.1)^2 /2 = 1848.15J
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to Newton's second law and the kinematic equations of movement description.
Newton's second law is defined as

Where,
m = mass
a = acceleration
From this equation we can figure the acceleration out, then



From the cinematic equations of motion we know that

Where,
Final velocity
Initial velocity
a = acceleration
x = displacement
There is not Final velocity and the acceleration is equal to the gravity, then





From the equation of motion where acceleration is equal to the velocity in function of time we have




Therefore the time required is 0.0705s
Answer:
Speed of comet before collision is

Explanation:
Correction: (As stated after collision comet moves away from moon so velocity of moon and moon and comet must be opposite in direction. as spped of moon after collision is −4.40 × 10^2km/h so that comet's must be 5.740 × 10^3km/h instead of -5.740 × 10^3km/h)
Solution:

Case is considered as partially inelastic collision, by conservation of momentum
