<span>D) The sun's rays will never be directly overhead. The latitude of 23 ½ degrees north is known as the Tropic of Cancer. Above this imaginary line the sun's rays hit earth with decreased angles.</span>
Answer:
The radius is decreasing at 4 mm/s
Explanation:
The volume of a sphere is:
So, when the volume is 972π mm^3 the radius r is:
r = 9mm
Now, the change rate is given by the derivative:
Where: dV/dt = -324π mm^2/s
r = 9mm
Solving for dr/dt:
dr/dt = -4mm/s
The statement that could be made about the energy in this situation would be :
It being transferred from his arms muscles to the ball.
The muscle contraction from his arms created a force that could be used to lift the ball up.<span />
Answer:

Explanation:
Mass of the ship (m) = 6.9 × 10⁷ kg
Speed of the ship (v) = 33 km/h
First, let us convert the speed from km/h to m/s using the conversion factor.
We know that, 1 km/h = 5/18 m/s
So, 33 km/h = 
Now, we know, the momentum of an object only depends on its mass and speed. Momentum is independent of the length of the object.
So, here, length of the ship doesn't play any role in the determination of the momentum.
Magnitude of momentum of the ship = Mass × Speed
= 
= 
Therefore, the magnitude of ship's momentum is
.
Answer:
162N
Explanation: resolving into components and equating both vertical components equal to 162 as explained in attachment