The formula for potential energy is PE=mgh
It can have that high of a potential energy if it's relative height what super high.
Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>
Answer:
Expression of work done is

Work done to move the sled is given as 1.94 J
Explanation:
As we know that the formula of work done is given as

here we know that
F = 6 N
d = 0.4 m

so we will have


Answer:
20 cm
Explanation:
We can solve the problem by using the magnification equation:

where
is the size of the image
is the height of the real object (the man)
is the distance of the image from the lens
is the distance of the object (the man) from the lens
Solving the formula for
, we find

And the negative sign means the image is inverted.
Answer:
Explanation:
This is a displacement vector since it is defined in terms of distance (meters, to be exact). The way you find the y-component is
which says that you multiply the magnitude of the vector (its length) by the sin of the direction (the angle):
and get
12.1 m