Answer:
Explanation:
Given
mass flow rate=0.3 kg/s
diameter of pipe=5 cm
length of pipe=10 m
Inside temperature=22
Pipe surface =100
Temperature drop=30
specific heat of vapor(c)=2190 J/kg.k
heat supplied 
Heat due to convection =hA(100-30)




19,710=122.538 h

Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below
<span>You are given an applied force of 110 n with an angle of 30</span>°<span> with the ground. Since the force is not perpendicular or parallel to the sled then you will have two components. These components are in sine and cosine form.
for parallel component
x = rcos</span>β
<span>x = 110cos30</span>°
<span>x = 95.26
for the perpendicular component
y = rsin</span>β
<span>y = 110sin30</span>°
<span>y = 55</span>
The two situations are similar because in both you are trying to minimize the damage and make the best out of a bad situation