The magnetic force exerted by a field E to a charge q is given by F=Eq. In this case, F=4.30*10^4*(6.80mu C). 1mu C=10^-6C, so F=4.30*6.80=10^-2=0.29N. The direction is in the x direction, the direction that the field is applied because the charge is positive.
If you did this then it could lead to cheating or someone else getting hurt.
Answer and Explanation:
curents i = 2.9 A
i ' = 4.4 A
the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl around the window frame = μo * current enclosed
= μo* ( i '- i )
Since from Ampere's law
where μ o = permeability of free space = 4π * 10 ^-7 H / m
plug the values we get the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl = ( 4π*10^-7 ) (2.9+4.4)
= 1.884 * 10^-6 Tm
Answer:

Explanation:
Resistance is given of different values
now we have



possible error in all resistance is 0.5 %
now we know that



Now the maximum possible error when all resistance is connected in series


