Answer:
Explanation:
Given
mass of steel ball 
initial speed of ball 
Final speed of ball
(in upward direction)
Impulse imparted is given by change in the momentum of object
therefore impulse J is given by




so magnitude of Impulse =4 N-s
Answer:
Dₓ = -155 sin 23° i + 0 j
Explanation:
The diagram showing the vector has been attached to this response.
As shown in the diagram,
The vector D has an x-component (also called horizontal component) of -D sinθ i. i.e
Dₓ = -D sin θ i [The negative sign shows that D lies in the negative x direction]
Where;
D = magnitude of D = 155m
θ = direction of D = 23°
Therefore;
Dₓ = -155 sin 23° i
Since Dₓ represents the x component, its unit vector, j component has a value of 0.
Therefore, Dₓ can be written in terms of D, θ and the unit vectors i and j as follows;
Dₓ = -155 sin 23° i + 0 j
Answer:
V = 42187 m/s = 42.18 km/s
Explanation:
given data:
mass of sun is 
radius of earth orbit is 
minimum speed can be determined by using following formula
}
where G is 
Plugging all value to get desired value

V = 42187 m/s = 42.18 km/s
Answer:
The magnitude of the average force exerted by the club on the ball during contact = mv/t
Explanation:
Impulse exerted on the ball = Momentum of the ball = mass * velocity = m*v
As we know,
m*v = Integration of F.dt with limits 0 to T
Ft = mv
F = mv/t
The magnitude of the average force exerted by the club on the ball during contact = mv/t
Answer:
Suzie is 3 blocks north of where she started
Explanation:
Displacement is the minimum distance between the initial and final point of motion.
Here, Suzie first walks 3 blocks north. From there she walks 4 blocks east. Then 2 blocks to the east then 2 blocks north and then 2 blocks east. She covered 4 blocks east toward west. This is the same distance she covered traveling east. But she is 2 blocks north. From there she traveled a block south to the pizzeria and another block to her friends house. She covered the two block she had traveled north.
Hence, Suzie is 3 blocks north of where she started.