Answer:
Option (c) will be correct answer that is it will go 1.6 m
Explanation:
We have given that conveyor has the velocity u = 3.1 m/sec
Mass of the robot = 10 kg
static friction coefficient = 0.5 and kinetic friction coefficient = 0.3
Acceleration due to gravity g = 9.8 
Acceleration a = kinetic friction coefficient ×g = 0.3×9.8 = 2.94
Now according to third equation of motion

Finally velocity of the conveyor will be zero
So 
s = 1.6 m
So option (c) is correct option
From tables,
SVP at 30°C = 4.24 kPa
From ideal gas expressions;
n = PV/RT = (4.24*1000*450)/(8.314*303) = 757.4 moles
Now, 75% of 757.4 moles will evaporate leaving 20%. Then, 25% of 757.5 moles...
25% of 757.4 moles = 25/100*757.4 = 189.35 moles
Mass of 189.35 moles = 189.35 moles*18 g/mol = 3408.3 g ≈ 3.4 kg
<span>The skier will transform their gravitational energy into mostly kinetic energy (with a minor amount transformed into heat from the friction of the skis across the snow and air friction). Once the skier hits the snowdrift, their kinetic energy is transferred into the snow which moves when they strike it due to the kinetic energy that is now in the snow. Along with again a minor amount of heat energy transferred as they move through the snowdrift.</span>
Answer:
6.5 m/s^2
Explanation:
The net force acting on the yo-yo is
F_net = mg-T
ma=mg-T
now T= mg-ma
net torque acting on the yo-yo is
τ_net = Iα
I= moment of inertia (= 0.5 mr^2 )
α = angular acceleration
τ_net = 0.5mr^2(a/r)
Tr= 0.5mr^2(a/r)
(mg-ma)r=0.5mr^2(a/r)
a(1/2+1)=g
a= 2g/3
a= 2×9.8/3 = 6.5 m/s^2
Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m