Answer:

Explanation:
There are no molecules in NaCl, because it consists only of ions.
However, we can calculate the number of formula units (FU) of NaCl.
Step 1. Calculate the moles of NaCl

Step 2. Convert moles to formula units

There are
in 3.6 g of NaCl.
The number of moles of NaOh that are contained in 65ml of 2.20M solution NaOh in H2o is calculated using the below formula
moles = molarity x volume /1000
that is 65 x2.20 /1000= 0.143 moles
Answer:

Explanation:
A solution of a weak base and its conjugate acid is a buffer.
The equation for the equilibrium is

The Henderson-Hasselbalch equation for a basic buffer is
![\text{pOH} = \text{p}K_{\text{b}} + \log\dfrac{[\text{BH}^{+}]}{\text{[B]}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BpOH%7D%20%3D%20%5Ctext%7Bp%7DK_%7B%5Ctext%7Bb%7D%7D%20%2B%20%5Clog%5Cdfrac%7B%5B%5Ctext%7BBH%7D%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5Ctext%7B%5BB%5D%7D%7D)
Data:
[B] = 0.400 mol·L⁻¹
[BH⁺] = 0.250 mol·L⁻¹
Kb = 4.4 × 10⁻⁴
Calculations:
(a) Calculate pKb
pKb = -log(4.4× 10⁻⁴) = 3.36
(b) Calculate the pH

Answer:
a) First-order.
b) 0.013 min⁻¹
c) 53.3 min.
d) 0.0142M
Explanation:
Hello,
In this case, on the attached document, we can notice the corresponding plot for each possible order of reaction. Thus, we should remember that in zeroth-order we plot the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time, in first-order the natural logarithm of the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time and in second-order reactions the inverse of the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time.
a) In such a way, we realize the best fit is exhibited by the first-order model which shows a straight line (R=1) which has a slope of -0.0013 and an intercept of -2.3025 (natural logarithm of 0.1 which corresponds to the initial concentration). Therefore, the reaction has a first-order kinetics.
b) Since the slope is -0.0013 (take two random values), the rate constant is 0.013 min⁻¹:

c) Half life for first-order kinetics is computed by:

d) Here, we compute the concentration via the integrated rate law once 1500 minutes have passed:

Best regards.
Answer is: <span>The percent of KCl in the mixture is closest to </span><span>a) 40%.
</span>
If we use 100 grams of mixture:
ω(K) = 44.20% ÷ 100% = 0.442.
m(K) = 0.442 · 100 g = 44.2 g.
n(K) = 44.2 g ÷ 39.1 g/mol.
n(K) = 1.13 mol.
n(KCl) + n(KNO₃) = n(K)
m(KCl) = x.
m(KNO₃) = y.
Two equtions:
1) x + y = 100 g.
2) m(KCl)/M(KCl) + m(KNO₃)/M(KNO₃) = 1.13 mol.
x/74.55 g/mol + y/101.1 g/mol = 1.13 mol.
From first equation find x = 100 - y and put in second equation:
(100 - y)/74.55 + y/101.1 = 1.13 /×101.1.
135.61 - 1.356y + y = 114.24.
0.356y = 22.37 g.
y = 62.83 g.
x = m(KCl) = 100 g - 62.83 g = 37.17 g.