k = spring constant of the spring = 85 N/m
m = mass of the box sliding towards the spring = 3.5 kg
v = speed of box just before colliding with the spring = ?
x = compression the spring = 6.5 cm = 6.5 cm (1 m /100 cm) = 0.065 m
the kinetic energy of box just before colliding with the spring converts into the spring energy of the spring when it is fully compressed.
Using conservation of energy
Kinetic energy of spring before collision = spring energy of spring after compression
(0.5) m v² = (0.5) k x²
m v² = k x²
inserting the values
(3.5 kg) v² = (85 N/m) (0.065 m)²
v = 0.32 m/s
Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J
Answer:
energy carried by the current is given by the pointyng vector
Explanation:
The current is defined by
i = dQ / dt
this is the number of charges per unit area over time.
The movement of the charge carriers (electrons) is governed by the applied potential difference, when the filament has a movement the drag speed of these moving electrons should change slightly.
But the energy carried by the current is given by the pointyng vector of the electromagnetic wave
S = 1 / μ₀ EX B
It moves at the speed of light and its speed depends on the properties of the doctor and is not disturbed by small changes in speed, therefore the current in the circuit does not change due to this movement
Answer:
a earthquake can affect people on the land so it destroy more thing than a tsunami.tsunamis can only affect people who are near the ocean
Answer:
Kinetic energy is given by:
K.E. = 0.5 m v²
Susan has mass, m = 25 kg
Velocity with which Susan moves is, v = 10 m/s
Hannah has mass, m' = 30 kg
Velocity with which Hannah moves is, v' = 8.5 m/s
<u>Kinetic energy of Susan:</u>
0.5 m v² = 0.5 × 25 kg × (10 m/s)² = 1250 J
<u>Kinetic energy of Hannah:</u>
0.5 m v'² = 0.5 × 30 kg × (8.5 m/s)² = 1083.75 J
Susan's kinetic energy is <u>1250 J </u>and Hannah's kinetic energy is <u>1083.75 J</u>.
Since kinetic energy is dependent on mass and square of speed. Thus, speed has a greater effect than mass. As it is evident from the above example. Susan has greater kinetic energy due to higher speed than Hannah.