Answer: Mass of zinc that reacts with 4.11 g of hydrochloric acid to form 9.1 g of zinc chloride and 3.97 g of hydrogen gas is 8.96 g
Explanation:
According to the law of conservation of mass, mass can neither be created nor be destroyed. Thus the mass of products has to be equal to the mass of reactants. The number of atoms of each element has to be same on reactant and product side. Thus chemical equations are balanced.
Given: mass of hydrochloric acid = 4.11 g
Mass of products = Mass of zinc chloride + mass of hydrogen = 9.1 g + 3.97 g = 13.07 g
As mass of reactant = mass of products
mass of hydrochloric acid + mass of zinc = Mass of zinc chloride + mass of hydrogen
4.11 g + mass of zinc = 13.07 g
mass of zinc = 8.96 g
First, we must find the total mass of CuBr₂:
Mass = 64 + 2 x 80
Mass = 224
Percentage mass of copper = mass of copper x 100 / total mass
Percentage mass of copper = (64 / 224) x 100
Percentage mass of copper = 28.45%
Answer:
The molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Explanation:
<u>Let's assume we have 1 mol of cacodyl</u>, in that case we'd have 209.96 g of cacodyl and the<u> following masses of its components</u>:
- 209.96 g * 22.88/100 = 48.04 g C
- 209.96 g * 5.76/100 = 12.09 g H
- 209.96 g * 71.36/100 = 149.83 g As
Now we convert those masses into moles:
- 48.04 g C ÷ 12 g/mol = 4.00 mol C
- 12.09 g H ÷ 1 g/mol = 12.09 mol H
- 149.83 g As ÷ 74.92 g/mol = 2.00 mol As
Those amounts of moles represent the amount of each component in 1 mol of cacodyl, thus, the molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>
Answer:
O FX will be greater than FY
Explanation:
<em>Surface tension</em> can be defined as the force required to stretch one film of a given fase (usually with liquids).
This required force is proportional to the liquid's surface tension. This means that the higher the surface tension, the higher the required force to stretch it is.