a.200.59 amu of mercury contains = 6.02 * 1023 molecules
Mass for 3.0 * 1023 molecules = (3.0 * 1023 * 200.59) /6.02 * 1023
= 100.29 amu
Thus, mass for 3.0 * 1023 molecules is 100.29 amu
b.As, 200.59 g mercury contains = 6.02 * 1023 atoms
1 g mercury contains = (6.02 * 1023 /200) atoms
= 3.01 * 1021 atoms
Thus, 1 ng mercury contains = (3.01 * 1021) / 109
= 3.01 * 1012 atoms
Thus, 3.0 * 1012 atoms present in 1 ng mercury
<em>Moritz is watching his little brother play in a mud puddle. Moritz notices that when his brother stirs it with a stick, after a few moments the dirt settles back to the bottom of the puddle. His brother is creating a; </em>SUSPENSION
<em>Anjali knows that whole milk has more fat than skim milk. However, the solid fat doesn’t seem to separate from the liquid milk even after it has been in the fridge for a few days. This is evidence that milk is a;</em> COLLOID
Solution:
Molality:-It is a measure of the concentration of a solute in a solution in terms of amount of substance in a specified amount of mass of the solvent
Therefore,
Molality = moles solute / kg solvent
Therefore kg solvent = moles solute / molality
moles solute = mass / molar mass
= 25.31 g / 101.1 g/mole
= 0.2503 mole
kg solvent = 0.2503 mole / 0.1982 m
= 1.263 kg
= 1263 g
This is the required answer.
1 mole of NaHCO3 contains 84.007g,
Therefore,to get the number of mass of 6.33 mol we multiply the number of moles and the relative formula mass.
That is; 6.33 moles × 84.007 g = 531.764 g
Hence the mass of 6.33 moles of NaHCO3 is 531.764 grams
<u>Given:</u>
Moles of gas, n = 1.50 moles
Volume of cylinder, V = 15.0 L
Initial temperature, T1 = 100 C = (100 + 273)K = 373 K
Final temperature, T2 = 150 C = (150+273)K = 423 K
<u>To determine:</u>
The pressure ratio
<u>Explanation:</u>
Based on ideal gas law:
PV = nRT
P= pressure; V = volume; n = moles; R = gas constant and T = temperature
under constant n and V we have:
P/T = constant
(or) P1/P2 = T1/T2 ---------------Gay Lussac's law
where P1 and P2 are the initial and final pressures respectively
substituting for T1 and T2 we get:
P1/P2 = 373/423 = 0.882
Thus, the ratio of P2/P1 = 1.13
Ans: The pressure ratio is 1.13