Answer:
t=0.704s
Explanation:
A child is running his 46.1 g toy car down a ramp. The ramp is 1.73 m long and forms a 40.5° angle with the flat ground. How long will it take the car to reach the bottom of the ramp if there is no friction?
from newton equation of motion , we look for the y component of the speed and look for the x component of the speed. we can then find the resultant of the speed

Vy^2=0+2*9.8*1.73sin40.5
Vy^2=22.021
Vy=4.69m/s
Vx^2=u^2+2*9.81*cos40.5
Vy^2=25.81
Vy=5.08m/s
V=(Vy^2+Vx^2)^0.5
V=47.71^0.5
V=6.9m/s
from newtons equation of motion we know that force applied is directly proportional to the rate of change in momentum on a body.
f=force applied
v=velocity final
u=initial velocity
m=mass of the toy, 0.046
f=ma
f=m(v-u)/t
v=u+at
6.9=0+9.8t
t=6.9/9.81
t=0.704s
With gravitational acceleration at 9.8, initial height at 3.5m and distance at 22m the initial horizontal velocity is 26.03 ms and the flight time is .845 seconds
Answer:
Speed of comet before collision is

Explanation:
Correction: (As stated after collision comet moves away from moon so velocity of moon and moon and comet must be opposite in direction. as spped of moon after collision is −4.40 × 10^2km/h so that comet's must be 5.740 × 10^3km/h instead of -5.740 × 10^3km/h)
Solution:

Case is considered as partially inelastic collision, by conservation of momentum

Answer:
Option C (always dependent) would be the appropriate answer.
Explanation:
- The movements including its particles everywhere are depending on when particles were also associated with either a cable, since, if we want the substances to modify their location, one (1).
- However, if the particles two (2) and then out impact the location of an object two ( 2), they could easily determine the appearance or location.
Some other possible alternatives aren't connected to a particular setting. So, the solution is indeed the right one.