The number of significant digits of any measurement is determined by the instrument used for such measurement. For example, in this case, we have the height of a small child being measured. We can use a simple ruler for this, and we see that a ruler has ten divisions for 1 cm. This means that the ruler cannot measure beyond the size of 0.1 cm or 1 mm. Hence, when we report the height of the small child, we report it to one significant digit after the decimal place. As an example, if we measure a child's height to be 90 full cm divisions and 8 smaller divisions, we report it as 90.8 cm but not 90.83 or 90.86 cm.
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C
Apply conservation of angular momentum:
L = Iw = const.
L = angular momentum, I = moment of inertia, w = angular velocity, L must stay constant.
L must stay the same before and after the professor brings the dumbbells closer to himself.
His initial angular velocity is 2π radians divided by 2.0 seconds, or π rad/s. His initial moment of inertia is 3.0kg•m^2
His final moment of inertia is 2.2kg•m^2.
Calculate the initial angular velocity:
L = 3.0π
Final angular velocity:
L = 2.2w
Set the initial and final angular momentum equal to each other and solve for the final angular velocity w:
3.0π = 2.2w
w = 1.4π rad/s
The rotational energy is given by:
KE = 0.5Iw^2
Initial rotational energy:
KE = 0.5(3.0)(π)^2 = 14.8J
Final rotational energy:
KE = 0.5(2.2)(1.4)^2 = 21.3J
There is an increase in rotational energy. Where did this energy come from? It came from changing the moment of inertia. The professor had to exert a radially inward force to pull in the dumbbells, doing work that increases his rotational energy.
Answer:
43.58 m
Explanation:
If you travel 500 m on a straight road that slopes upward at a constant angle of 5 degrees
Using trigonometry ratio
Sin 5 = opposite/hypothenus
Where the hypothenus = 500m
Opposite = height h
Sin 5 = h/500
Cross multiply
500 × sin 5 = h
h = 500 × 0.08715
h = 43.58m
Therefore, the height above the starting point is equal to 43.58m