Answer:
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.02%
Explanation:
Using Lambert's law
Let dI / dt = kI, where k is a proportionality constant, I is intensity of incident light and t is thickness of the medium
then dI / I = kdt
taking log,
ln(I) = kt + ln C
I = Ce^kt
t=0=>I=I(0)=>C=I(0)
I = I(0)e^kt
t=3 & I=0.25I(0)=>0.25=e^3k
k = ln(0.25)/3
k = -1.386/3
k = -0.4621
I = I(0)e^(-0.4621t)
I(18) = I(0)e^(-0.4621*18)
I(18) = 0.00024413I(0)
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.2%
Answer:
1) c. Helium
2) Iron
3) False.
Explanation:
1. Red dwarf is the smallest and the coolest star on the sequence. These are common stars in the milky way. Red dwarfs contains metals and the elements with higher atomic number. It is found that Helium is produced in red dwarf stars.
2. Iron is the highest atomic number element that is produced in cores of largest stars. The highest mass stars can make all elements up to iron, which is the heaviest element they can produce.
3. The end of stars life is dependent on the mass they are born with. It is not necessary that all red dwarf stars will become white dwarf stars faster than sun like star.
When wool is rubbed with a balloon, the wool is left with a positive charge as electrons have travelled from the wool to the balloon which means the balloon now has a negative charge.
Now that the balloon has a negative charge, you need to know:
The tissue paper originally contains electrons and protons
The fact that the balloon has a negative charge, it will ATTRACT protons because protons are POSITIVE and electrons are NEGATIVE.
So once they are attracted, they will move closer to one another.
Answer:
The change in power is 4400 W.
Explanation:
Given that,
Power = 10 kW
Speed = 10 m/s
Increases speed = 12 m/s
Given equation is,

We know that,
The power is,

Put the value of F into the formula



We need to calculate the new power
Using formula for power

Put the value into the formula



We need to calculate the change in power
Using formula of change in power

Put the value into the formula




Hence, The change in power is 4400 W.
Answer:
In primary cells, an electric potential develops through chemical action between the plates within the cell. Positively charged ions of zinc enter the acid and free electrons released from zinc atoms collect on the zinc plate, which results in a negative charge. At the same time, positively charged ions of hydrogen from the acid remove free electrons from the copper plate, which becomes positively charged. Through a conducting material connecting the plates, free electrons move from the zinc plate to the copper plate as long as the chemical reaction lasts.
Dry cells also develop electric potential via chemical actions within the cell. Free electrons removed from the carbon rod collect on a zinc can. The rod exhibits a positive charge and the can becomes negatively charged; this allows for an electric potential to develop between these two items. Through a conducting material connecting the can to the rod, free electrons move from the can to the rod as long as the conducting path exists.
Electric generators develop an electric potential via magnetic induction. Moving a conducting rod through a magnetic field that exists between the poles of a horseshoe magnet causes an electric potential to be set up in the rod. Free electrons move through this rod from one end to the other for as long as movement of the rod is maintained. The direction of this movement depends on whether the rod is moved across the lines of force in the magnetic field in either the opposite direction or the same direction. Generators usually consist of multiple conductors mounted on a cylinder that rotates in a magnetic field.
Thermocouples utilize heat to develop an electric potential. Two strips of different metals are connected at one end to form a junction and the other ends are kept apart. A heat source is applied to the junction; this causes each metal strip’s temperature to rise at the junction. The free ends aren’t as hot and electric charges are produced at these free ends. Because the strips consist of different materials, there's a difference of potential between these free ends; when connected by a conducting wire, the electrons can move through the pathway. The voltage that's produced will become greater as the difference in temperature between the free ends and the junction increases.
a. Increase
b. Decrease
c. Decrease
Since 1 Btu = 0.293 Wh, dividing the given amount of Wh by 0.293 will convert this amount into Btu. Therefore, 0.8 ÷ 0.293 = 2.73 Btu
365 days × 10 hours × 40 W = 146,000 Wh or 146 kWh
Explanation:
Penn Foster