<span>At time t1 = 0 since the body is at rest, the body has an angular velocity, v1, of 0. At time t = X, the body has an angular velocity of 1.43rad/s2. Since Angular acceleration is just the difference in angular speed by time. We have 4.44 = v2 -v1/t2 -t1 where V and t are angular velocity and time. So we have 4.44 = 1.43 -0/X - 0. Hence X = 1.43/4.44 = 0.33s.</span>
Answer:
a = 18.28 ft/s²
Explanation:
given,
time of force application, t= 10 s
Work = 10 Btu
mass of the object = 15 lb
acceleration, a = ? ft/s²
1 btu = 778.15 ft.lbf
10 btu = 7781.5 ft.lbf

m = 0.466 slug
now,
work done is equal to change in kinetic energy

now, acceleration of object


a = 18.28 ft/s²
constant acceleration of the object is equal to 18.28 ft/s²
b) intervalul de timp t3 in care prin fata sa trece vagonul urmator
Sper că am ajutat!
A = h / n => h = a*n
a = 0.290 hit / time
n = 300 times
=> h = 0.290 hit / time * 300 time = 87 hits
Answer: 87 hits