Answer:
$2,115
Explanation:
Lexington Company's Year 2 net cash flow from financing activities = cash received from issuing stocks minus bank loan payments - distributed dividends
net cash flow from financing activities = $1,250 (from additional stock) - $1,825 (bank payments) - $1,540 (dividends paid) = $2,115
Answer:
B. False
Explanation:
Land held for possible plant expansion would NOT be included as an operating asset when computing return on investment (ROI).
Return on investment (ROI) is used to measure the profitability of an investment. It helps to compare the gain or loss from an investment in relation to its cost.
Return on investment can be used to determine
1. Profitability of a stock investment,
2. Profitability of the purchase of a business investment
3. Profitability of a real estate business
ROI = Net return / cost of investment × 100
Net return= Final value of investment - initial value of the investment
Answer:
Dow Jones Industrial Average on May 30, 2017:
According to valueline.com, the Dow Jones Industrial Average on May 30, 2917 closed at 21029.47 Down 50.81.
Closing index = 21029.47
plus down movement =50.81
Opening index = 21080.28
This implies that the opening price was 21080.28.
Explanation:
The Dow Jones Industrial Average measures the stock performance of 30 large companies listed on stock exchanges in the United States. It is a stock price index. Others are the S&P 500 Index and the NASDAQ.
The opening index represents the day's beginning average price before trading started. During trading, the price must have seen variations, up and down movements. But, at the end of the day's trading, the closing price was reported to be 21029.47 Down 50.81.
From this closing index report, one can infer by adding back, that the opening price was above the closing price by 50.81 or about 51 basis point.
Answer:
c) $222,500 $313,500
Explanation:
Calculation for cost-to-retail ratio
COST
Beginning inventory $ 30,000
Add: Purchases $190,000
Add: Freight-in $2,500
Cost=$222,500
RETAIL
Beginning inventory $ 45,000
Add: Purchases $260,000
Add: Net markups $8,500
Retail = $313,500
Therefore the cost-to-retail ratio will be $222,500 $313,500