Answer:
No, the apple will reach 4.20041 m below the tree house.
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 2.8 m/s
v = Final velocity = 0
s = Displacement
g = Acceleration due to gravity = -9.81 m/s² = a (negative as it is going up)
Equation of motion

The height to which the apple above the point of release will reach is 0.39959 m
From the ground the distance will be 1.3+0.39959 = 1.69959 m
Distance from the tree house = 5.9-1.69959 = 4.20041 m
No, the apple will reach 4.20041 m below the tree house.
The values in the option do not reflect the answer.
Answer:
The magnitude of the resultant acceleration is 2.2 
Explanation:
Mass (m) of the sailboat = 2000 kg
Force acting on the sailboat due to ocean tide is
= 3000N
Eastwards means takes place along the positive x direction
Then
= 3000N and
= 0
Wind Force acting on the Sailboat is
= 6000N directed towards the northwest that means at an angle 45 degree above the negative x axis
Then
= -(6000N) cos 45 degree = -4242.6 N
= (6000N) cos 45 degree = 4242.6 N
Hence , the net force acting on the sailboat in x direction is

= - 3000 N + 4242.6 N
= - 3000 N +4242.6 N
= 1242.6N
Net Force acting on the sailboat in y direction is

= 0+ 4242.6N
= 4242.6N
The magnitude of the resultant force =
Using pythagorean theorm of 1243 N and 4243 N



4420.8 N
F = ma


=2.2 
Answer
given,
net charge = +2.00 μC
we know,
1 coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸electrons
1 micro coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸ x 10⁻⁶ electron
= 6.28 x 10¹² electrons
2.00 μC = 2 x 6.28 x 10¹² electrons
= 1.256 x 10¹³ electrons
since net charge is positive.
The number of protons should be 1.256 x 10¹³ more than electrons.
hence, +2.00 μC have 1.256 x 10¹³ more protons than electrons.
Answer:
On a velocity-time graph… slope is acceleration. the "y" intercept is the initial velocity. when two curves coincide, the two objects have the same velocity at that time.