Answer: D) 36.0 km/hr, downstream
Explanation:
For downstream motion of the boat, the actual velocity of the boat is the sum of velocity of the water current and the velocity of the boat due to pushed by wind.
Velocity of water current, v = 15 km/h
Velocity of the boat going downstream, u = 21 km/h
Actual velocity of the boat = v'
v' = v + u
⇒v' = 15 km/h + 21 km/h
⇒u = 21 km/h +15 km/h = 36.0 km/h downstream
Thus, the correct answer is option D.
Answer:
it would definitely be wienerballs1977
Explanation:
fossil fuels x (3x1017kJ/yr) equals out to be wienerballs1977.
thx for the challenge !
Answer:
Explanation:
Given parameters:
Initial temperature T₁ = 25.2°C = 25.2 + 273 = 298.2K
Initial pressure = P₁ = 0.6atm
Final temperature = 72.4°C = 72.4 + 273 = 345.4K
Unknown:
Final pressure = ?
Solution:
To solve this problem, we use an adaption of the combined gas law where the volume gas is fixed. This simplification results into:

where P and T are temperatures, 1 and 2 are initial and final temperatures.
Input the parameters and solve;
P₂ = 0.7atm
Rydberg Eqn is given as:
1/λ = R [1/n1^2 - 1/n2^2]
<span>Where λ is the wavelength of the light; 2626 nm = 2.626×10^-6 m </span>
<span>R is the Rydberg constant: R = 1.09737×10^7 m-1 </span>
<span>From Brackett series n1 = 4 </span>
<span>Hence 1/(2.626×10^-6 ) = 1.09737× 10^7 [1/4^2 – 1/n2^2] </span>
<span>Some rearranging and collecting up terms: </span>
<span>1 = (2.626×10^-6)×(1.09737× 10^7)[1/16 -1/n2^2] </span>
<span>1= 28.82[1/16 – 1/n2^2] </span>
<span>28.82/n^2 = 1.8011 – 1 = 0.8011 </span>
<span>n^2 = 28.82/0.8011 = 35.98 </span>
<span>n = √(35.98) = 6</span>