The question ask to find and calculate the induced current in the loop as a function time and the best answer would be that the induced current in the loop is 0.08 amperes. I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more if you have clarifications and further questions
Answer:
v = 38.73 m/s
Explanation:
Given
Extension of the bow, x = 50 cm = 0.5 m
Force of the arrow, F = 150 N
Mass of the arrow, m = 50 g = 0.05 kg
speed of arrow, v = ? m/s
We start by finding the spring constant
Remember, F = kx, so
k = F/x
k = 150 / 0.5
k = 300 N/m
the potential energy if the bow when pulled back is
E = 1/2kx²
E = 1/2 * 300 * 0.5²
E = 0.5 * 300 * 0.25
E = 37.5 J
The speed of the arrow will now be found by using the law of conservation of energy
1/2kx² = 1/2mv²
kx² = mv²
v² = kx²/m, on substituting, we have
v² = (300 * 0.5²) / 0.05
v² = 75 / 0.05
v² = 1500
v = √1500
v = 38.73 m/s
A. An object in motion will remain in motion unless acted upon by an outside force : The momentum of an object is constant unless an outside force acts on the object.
B. Force is defined as mass times acceleration : the rate of change of the momentum of a particle is proportional to the force F acting on it, hence the force is equal to <span>mass times acceleration.
C. </span>For every action there is an equal and opposite reaction : <span>to every action force there is an equal and opposite reaction force. </span>
<h2>
Option C is the correct answer.</h2>
Explanation:
We need to find how many calories is 1 BTU.
Given
1 BTU = 1054 J
1 calorie = 4.186 J
So we have
1 BTU = 4.186 x 251.79 J
1 BTU =251.79 calorie
1 BTU = 252 calorie.
Option C is the correct answer.
Change in velocity = d(v)
d(v) = v2 - v1 where v1 = initial speed, v2 = final speed
v1 = 28.0 m/s to the right
v2 = 0.00 m/s
d(v) = (0 - 28)m/s = -28 m/s to the right
Change in time = d(t)
d(t) = t2 - t1 where t1 = initial elapsed time, t2 = final elapsed time
t1 = 0.00 s
t2 = 5.00 s
d(t) = (5.00 - 0.00)s = 5.00s
Average acceleration = d(v) / d(t)
(-28.0 m/s) / (5.00 s)
(-28.0 m)/s * 1 / (5.00 s) = -5.60 m/s² to the right