The answer is 3.39 mol.
<span>Avogadro's number is the number of molecules in 1 mol of substance.
</span><span>6.02 × 10²³ molecules per 1 mol.
</span>2.04 × 10²⁴<span> molecules per x.
</span>6.02 × 10²³ molecules : 1 mol = 2.04 × 10²⁴ molecules : x
x = 2.04 × 10²⁴ molecules * 1 mol : 6.02 × 10²³ molecules
x = 2.04/ 6.02 × 10²⁴⁻²³ mol
x = 0.339 × 10 mol
<span>x = 3.39 mol
</span>
Entropy Change is calculated by (Energy transferred) / (Temperature in kelvin)
deltaS = Q / T
Q = (mass)(latent heat of fusion)
Q = m(hfusion)
Q = (500g)(333J/g) = 166,500J
T(K) = 32 + 273.15 = 305.15K
deltaS = 166,500J / 305.15K
deltaS = 545.63 J/K
Answer:
a. the solution will be weakly basic.
b. Greater than 7 because CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.
Explanation:
a. The fluoride ion (F⁻) reacts with water thus:
F⁻ + H₂O → HF + OH⁻
That means that fluoride ions produce OH⁻ ions in solution doing <em>the solution will be weakly basic.</em>
b. The acidic equilibrium of NH₄⁺ is:
NH₄⁺ ⇄ NH₃ + H⁺ with a ka of 5,6x10⁻¹⁰.
The basic equilibrium of CN⁻ is:
CN⁻ + H₂O → HCN + OH⁻ with a kb of 2x10⁻⁵
That means that the production of OH⁻ from CN⁻ is higher than production of H⁺ from NH₄⁺. The CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.
Thus, the pH of a salt solution of NH₄CN would be <em>Greater than 7 because CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.</em>
<em></em>
I hope ot helps!
The equilibrium constant is 0.0022.
Explanation:
The values given in the problem is
ΔG° = 1.22 ×10⁵ J/mol
T = 2400 K.
R = 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹
The Gibbs free energy should be minimum for a spontaneous reaction and equilibrium state of any reaction is spontaneous reaction. So on simplification, the thermodynamic properties of the equilibrium constant can be obtained as related to Gibbs free energy change at constant temperature.
The relation between Gibbs free energy change with equilibrium constant is ΔG° = -RT ln K
So, here K is the equilibrium constant. Now, substitute all the given values in the corresponding parameters of the above equation.
We get,



So, the equilibrium constant is 0.0022.