Answer:
C) 20 m/s
Explanation:
Wave: A wave is a disturbance that travels through a medium and transfers energy from one point to another, without causing any permanent displacement of the medium itself. Examples of wave are, water wave, sound wave, light rays, radio waves. etc.
The velocity of a moving wave is
v = λf ............................ Equation 1
Where v = speed of the wave, λ = wave length, f = frequency of the wave.
Given: f = 2 Hz (two complete cycles in one seconds), λ = 10 meters
Substituting these values into equation 1
v = 2×10
v = 20 m/s.
Thus the speed of the wave = 20 m/s
The right option is C) 20 m/s
kinetic energy is given as
KE = (0.5) m v²
given that : v = speed of the bottle in each case = 4 m/s
when m = 0.125 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.125) (4)² = 1 J
when m = 0.250 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.250) (4)² = 2 J
when m = 0.375 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.375) (4)² = 3 J
when m = 0.0.500 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.500) (4)² = 4 J
I’m slightly confused about the wording of the question but if both the same y-intercept that means both company’s have the same flat rate charge for artwork.