Answer:
23.1 N/C
Explanation:
OP = 3 m , OQ = 4 m

q = - 8 nC, Q = 75 nC
Electric field at P due to the charge Q is

Electric field at P due to the charge q is

According to the diagram, tanθ = 3/4
Resolve the components of E1 along x axis and along y axis.
So, Electric field along X axis, Ex = - E1 Cos θ
Ex = - 27 x 4 / 5 = - 21.6 N/C
Electric field along y axis, Ey = E1 Sinθ - E2
Ey = 27 x 3 /5 - 8 = 8.2 N/C
The resultant electric field at P is given by

Answer:
Explanation:
Given
mas of block 
speed of block 
spring constant 
As the mass collides with the spring its kinetic energy is converted to the Elastic Potential energy of the spring




Answer:
294 Joules
Explanation:
From the question;
- Mass of the drum is 10 kg
- The length of inclined surface, OA is 5 m
- The final height of the drum on the plane AB is 3 m
We are required to determine the potential energy of the drum at A
We know that potential energy is given by the formula;
Potential energy = mgh
where m is the mass, g is the gravitational pull and h is the height
Taking g as 9.8 N/kg
Then;
Potential energy = 10 kg × 9.8 N/kg × 3 m
= 294 Joules
Thus, the potential energy of the drum at A is 294 Joules
I don’t know what the angle is in your diagram so I used the angle from the vertical.
Answer:
0.69 ohm
Explanation:
Heat generated per second, H = 50 cal/s
Potential difference, V = 12 V
Let R is the resistance of coil.
The formula for the heat is given by


R = 0.69 ohm