In this question we need to find the new volume of the gas. Since we have been given the pressure and temperature change, we can used to combined gas law equation.

the parameters for 1st instance are given on the left side and parameters for the second instance are given on the right side of the equation
(319 mmHg x 0.558 L)/ 115 K = (215 mmHg x V)/387 K
V = 2.79 L
One mole any substance contains 6.022 ₓ 10²³ particles called Avogadro's Number.
The relation between moles and number of particles is given as,
# of particles = moles ₓ Avogadro's number
In our case the particles are formula units of MgCO₃. So, 1 mole of MgCO₃ contain 6.022 ₓ 10²³ formula units, then the number of formula units in 1.72 moles are calculated as,
# of formula units = 1.72 mol ₓ 6.022 ₓ 10²³ formula units / mol
# of formula units = 1.035 ₓ 10²⁴ Formula Units
the balanced chemical equation for decomposition of HgO is as follows
2HgO --> 2Hg + O₂
stoichiometry of HgO to O₂ is 2:1
number of HgO moles heated are - 3.00 g / 216.59 g/mol = 0.0139 mol
according to stoichiometry of reaction -
number of O₂ moles formed = 0.0139 mol/ 2 = 0.00695 mol
mass of O₂ to be formed - 0.00695 mol x 32.00 g/mol = 0.2224 g
but the actual yield = 0.195 g
percent yield = actual yield / theoretical yield x 100 %
percent yield = 0.195 g / 0.2224 g x 100 % = 87.7 %
answer is 87.7 %
Answer:
To prepare 50L of 32% solution you need: 11L of 30% solution, 22L of 50% solution and 17L of 10% solution.
Explanation:
A 32% solution of acid means 32L of acid per 100L of solution. As the chemist wants to make a solution using twice as much of the 50% solution as of the 30% solution it is possible to write:
2x*50% + x*30% + y*10% = 50L*32%
<em>130x + 10y = 1600 </em><em>(1)</em>
<em>-Where x are volume of 30% solution, 2x volume of 50% solution and y volume of 10% solution-</em>
Also, it is possible to write a formula using the total volume (50L), thus:
<em>2x + x +y = 50L</em>
<em>3x + y = 50L </em><em>(2)</em>
If you replace (2) in (1):
130x + 10(50-3x) = 1600
100x + 500 = 1600
100x = 1100
<em>x = 11L -Volume of 30% solution-</em>
2x = 22L -Volume of 50% solution-
50L - 22L - 11L = 17 L -Volume of 10% solution-
I hope it helps!