Answer:
a) V_a = -5.7536 10⁺⁷ V
, b) Vb = -1.92 10⁻⁷ V c) the sign of the potential change
Explanation:
The electrical potential for a point charge
V = k q / r
Where k is the Coulomb constant that you are worth 8.99 10⁹ N m² / C²
a) potential At point x = 0.250 cm = 0.250 10-2m
V_a = -8.99 10⁹ 1.6 10⁻¹⁹ /0.250 10⁻²
V_a = -5.7536 10⁺⁷ V
b) point x = 0.750 cm = 0.750 10-2
Vb = 8.99 10⁹ (-1.6 10⁻¹⁹) /0.750 10⁻²
Vb = -1.92 10⁻⁷ V
potemcial difference
ΔV = Vb- Va
V_ba = (-5.7536 + 1.92) 10⁻⁷
V_ba = -3.83 10⁻⁷ V
c) To know what would happen to a particle, let's use the relationship between the potential and the electric field
ΔV = E d
The force on the particle is
F = q₀ E
F = q₀ ΔV / d
We see that the force on the particle depends on the sign of the burden of proof. Now the burden of proof is negative to pass between the two points you have to reverse the sign of the potential, bone that the value should be reversed
V_ba = 0.83 10⁻⁷ V
Answer:
L = mp*v₀*(ms*D) / (ms + mp)
Explanation:
Given info
ms = mass of the hockey stick
uis = 0 (initial speed of the hockey stick before the collision)
xis = D (initial position of center of mass of the hockey stick before the collision)
mp = mass of the puck
uip = v₀ (initial speed of the puck before the collision)
xip = 0 (initial position of center of mass of the puck before the collision)
If we apply
Ycm = (ms*xis + mp*xip) / (ms + mp)
⇒ Ycm = (ms*D + mp*0) / (ms + mp)
⇒ Ycm = (ms*D) / (ms + mp)
Now, we can apply the equation
L = m*v*R
where m = mp
v = v₀
R = Ycm
then we have
L = mp*v₀*(ms*D) / (ms + mp)
Let us first know the given: Tennis ball has a mass of 0.003 kg, Soccer ball has a mass of 0.43 kg. Having the same velocity at 16 m/s. First the equation for momentum is P=MV P=Momentum M=Mass V=Velocity. Now let us have the solution for the momentum of tennis ball. Pt=0.003 x 16 m/s= ( kg-m/s ) I use the subscript "t" for tennis. Momentum of Soccer ball Ps= 0.43 x 13m/s = ( km-m/s). If we going to compare the momentum of both balls, the heavier object will surely have a greater momentum because it has a larger mass, unless otherwise the tennis ball with a lesser mass will have a greater velocity to be equal or greater than the momentum of a soccer ball.
Answer:
yviygyigiyvyugyivyjvhjvhjbhkbhkbkubhkvykvyivyivukvukgukyirsrssea atrhcvgjvhjbhkvkhvhkbhkbk
Explanation:
hjvhkvkhbhkbjkbjjgkgkughkvhjhvhkvkcytdutxryssyeawqrwerrtyioolllk!mbv xxzaa12335678900_-+()
Answer:
Box 1 has more mass than box 2.
Explanation:
Box 1 has more mass than box 2, as it caused a greater affect in the change of speed of box 2. During a collision, the object with a lesser mass will be affected more, causing the velocity to change more. Because box one is greater than box 2, it caused a larger change in speed when they collided.