Answer:
k = 1.91 × 10^-5 N m rad^-1
Workings and Solution to this question can be viewed in the screenshot below:
Answer: Heat transfer (Q) is 521 kJ.
Explanation: In the piston-cilinder assembly, we can suppose that the oxygen act as an ideal gas, so, it can be used the General Gas Equation:
PV=
RT, where:
P is pressure;
V is volume;
m is mass;
M is molar mass;
R is a constant: R = 8.314.
m³bar.K⁻¹.mol⁻¹;
T is temperature;
Using this equation, find the intial temperature:
PV =
RT
1.2 =
.8.314.
.T
T = 1.924.
K
To determine the final temperature, use Combined Gas Law:
=
, in which, the left side of the equality is related to the initial values and the right side, to the final values.
As pressure is constant:

T = 
T = 
T = 3.85.
K
With the temperatures, calculate the heat transfer of the process:
Q = m.k.ΔT, where:
k is heat constant
ΔT = T - 
Q = m.k.ΔT
Q = 2.1.35.(3.85 - 1.92).
Q = 521 kJ
The heat transfer in the process is 521 kJ.
Answer:
Vx = 6.242 x 10raised to power 15
Vy = -6.242 x 10raised to power 15
Explanation:
from E = IVt
but V = IR from ohm's law and Q = It from faraday's first law
I = Q/t
E = Q/t x V x t = QV
hence, E =QV
V = E/Q
Answer:
option B is correct. Fracture will definitely not occur
Explanation:
The formula for fracture toughness is given by;
K_ic = σY√πa
Where,
σ is the applied stress
Y is the dimensionless parameter
a is the crack length.
Let's make σ the subject
So,
σ = [K_ic/Y√πa]
Plugging in the relevant values;
σ = [50/(1.1√π*(0.5 x 10^(-3))]
σ = 1147 MPa
Thus, the material can withstand a stress of 1147 MPa
So, if tensile stress of 1000 MPa is applied, fracture will not occur because the material can withstand a higher stress of 1147 MPa before it fractures. So option B is correct.
Answer:
The time taken will be "1 hour 51 min". The further explanation is given below.
Explanation:
The given values are:
Number of required layers:
= 
= 
Diameter (d):
= 1.25 mm
Velocity (v):
= 40 mm/s
Now,
The area of one layer will be:
= 
= 
The area covered every \second will be:
= 
= 
= 
The time required to deposit one layer will be:
= 
= 
The time required for one layer will be:
= 
∴ Total times required for one layer will be:
= 
= 
So,
Number of layers = 152
Therefore,
Total time will be:
= 
= 
= 