MNaHCO₃: 23+1+12+(48×3) = 84g
mCH₃COOH: 12+(1×3)+12+(16×2)+1 = 60g
.................
84g NaHCO₃ react with 60g CH₃COOH
83g NaHCO₃ react with...........
84g ----- 60g
83g ----- X
X = 59,29g CH₃COOH
We used 70g CH₃COOH, it' too much.
So, acetic acid is excess reagent, and sodium bicarbonate is limiting reagent.
_______________________________
B) Amount of CH3COOH is in excess.
:•)
Elements are ionized because they aspire to be stable. The most stable form are the ones with full octet of electrons, the noble gases which consist of the last column in the periodic table. The rest of the elements either accept or readily donate electrons to conform to the electronic configuration that is the same with the nearest noble gas.
1. Potassium's nearest noble gas is Ar which is one electron fewer. So, when ionized, it donates 1 electron. Hence, K⁺.
2. The nearest noble gas for fluorine is Neon which is 1 electron more. Hence, it has to accept one more electron. Hence, F⁻.
I believe the correct answer would be option 4. The only statement that is true would be that it is difficult to responsibly dispose of nuclear waste products. This is because nuclear waste products are radioactive and are very harmful to the society and to the environment. It could cause serious damage to every being in contact to it.
Answer: D.Aluminium Oxide 0.10, Magnesium Oxide 0.50
Explanation:
Number of moles of NaOH= number of moles × volume
Number of moles= 100/1000 × 2 = 0.2 moles
Since;
2 moles of NaOH yield 1 mole of Al2O3
0.2 moles of NaOH will yield 0.2 × 1/2 = 0.1 moles of Al2O3.
Number of moles of HCl= 800/1000 × 2 = 1.6 moles
If 1 mole of Al2O3 requires 6 moles of HCl
0.1 moles of Al2O3 requires 0.1 × 6 = 0.6 moles of HCl.
Number of moles of HCl left after reaction with Al2O3 = 1.6- 0.6 = 1 mole
This leftover reacts with MgO
But;
1 mole of MgO reacts with 2 moles of HCl
x moles of MgO reacts with 1 mole of HCl
Thus; x= 0.5 moles of MgO