Answer:
F=126339.5N
Explanation:
to find the necessary force to escape we must make a free-body diagram on the hatch, taking into account that we will match the forces that go down with those that go up, taking into account the above we propose the following equation,
Fw=W+Fi+F
where
Fw= force or weight produced by the water column above the submarine.
to fint Fw we can use the following ecuation
Fw=h. γ. A
h=distance
γ=
specific weight for seawater = 10074N / m ^ 3
A=Area
Fw=28x10074x0.7=197467N
w is the weight of the hatch = 200N
Fi is the internal force of the submarine produced by the pressure = 1atm = 101325Pa for this we can use the following formula
Fi=PA=101325x0.7=70927.5N
finally the force that is needed to open the hatch is given by the initial equation
Fw=W+Fi+F
F=Fw-W+Fi
F=197467N-200N-70927.5N
F=126339.5N
Answer:
Yes, the capacitor's Q load varies inversely proportional to the distance between plates.
Explanation:
In the attached files you see the inverse relationship between capacity and distance between plates "d".
In the following formula we see its relationship with the "Q" load
Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.
To help you I need to assume a wavelength and then calculate the momentum.
The momentum equation for photons is:
p = h / λ , this is the division of Plank's constant by the wavelength.
Assuming λ = 656 nm = 656 * 10 ^ - 9 m, which is the wavelength calcuated in a previous problem, you get:
p = (6.63 * 10 ^-34 ) / (656 * 10 ^ -9) kg * m/s
p = 1.01067 * 10^ - 27 kg*m/s which must be rounded to three significant figures.
With that, p = 1.01 * 10 ^ -27 kg*m/s
The answers are rounded to only 2 significan figures, so our number rounded to 2 significan figures is 1.0 * 10 ^ - 27 kg*m/s
So, assuming the wavelength λ = 656 nm, the answer is the first option: 1.0*10^-27 kg*m/s.
Following statements are true
(i) The leather jacket has a lower tendency to attract electrons than sweater.
When the sweater and the leather jacket are in contact with each other, the leather jacket loses electrons and thus becomes positively charged. the electrons are gained by the sweater and it becomes negatively charges.
The opposite charge attract. so the sweater ( negatively charged) will attract protons ( positively charged) . The leather jacket ( positively charged) will attract the electrons ( negatively charged).