2.5m/s
Explanation:
Given parameters:
Initial velocity = 0m/s
Acceleration = 0.5m/s²
time of travel = 5s
Solution:
Final velocity = ?
Solution:
Acceleration can be defined as the change in velocity with time:
Acceleration = 
From the equation above, the unknown is final velocity:
Final velocity - initial velocity = Acceleration x time
since initial velocity = 0
Final velocity = 0.5 x 5 = 2.5m/s
Learn more:
Acceleration brainly.com/question/3820012
#learnwithBrainly
Answer:
Mendeleev predicted the atomic mass of each element along with compounds they each should form.
Explanation:
Based on other elements in the same group he predicted the existence of eka-aluminum and eka-silicon, later to be named gallium (Ga) and germanium (Ge).
We can use kinematics here if we assume a constant acceleration (not realistic, but they want a single value answer, so it's implied). We know final velocity, vf, is 1.0 m/s, and we cover a distance, d, of 0.47mm or 0.00047 m (1m = 1000mm for conversion). We also can assume that the flea's initial velocity, vi, is 0 at the beginning of its jump. Using the equation vf^2 = vi^2 + 2ad, we can solve for our acceleration, a. Like so: a = (vf^2 - vi^2)/2d = (1.0^2 - 0^2)/(2*0.00047) = 1,064 m/s^2, not bad for a flea!
Density is mass divides by volume, so
89.6g / 10cm^3 =8.96g /cm^3
*cm^3 is a standard unit of volume*