<span>Displaced volume :
</span>Final volume - <span>Initial volume
</span>13.45 mL - 12.00 mL => 1.45 mL
Mass = 4.50 g
Therefore:
density = mass / volume
D = 4.50 / 1.45
<span>D = 3.103 g/mL </span>
Answer:
CN^- is a strong field ligand
Explanation:
The complex, hexacyanoferrate II is an Fe^2+ specie. Fe^2+ is a d^6 specie. It may exist as high spin (paramagnetic) or low spin (diamagnetic) depending on the ligand. The energy of the d-orbitals become nondegenerate upon approach of a ligand. The extent of separation of the two orbitals and the energy between them is defined as the magnitude of crystal field splitting (∆o).
Ligands that cause a large crystal field splitting such as CN^- are called strong field ligands. They lead to the formation of diamagnetic species. Strong field ligands occur towards the end of the spectrochemical series of ligands.
Hence the complex, Fe(CN)6 4− is diamagnetic because the cyanide ion is a strong field ligand that causes the six d-electrons present to pair up in a low spin arrangement.
<span>NaCl
First calculate the molar mass of NaCl and AgNO3 by looking up the atomic weights of each element used in either compound
Sodium = 22.989769
Chlorine = 35.453
Silver = 107.8682
Nitrogen = 14.0067
Oxygen = 15.999
Now multiply the atomic weight of each element by the number of times that element is in each compound and sum the results
For NaCl
22.989769 + 35.453 = 58.44277
For AgNO3
107.8682 + 14.0067 + 3 * 15.999 = 169.8719
Now calculate how many moles of each substance by dividing the total mass by the molar mass
For NaCl
4.00 g / 58.44277 g/mol = 0.068443 mol
For AgNO3
10.00 g / 169.8719 g/mol = 0.058868
Looking at the balanced equation for the reaction, there is a 1 to 1 ratio in molecules for the reaction. Since there is a smaller number of moles of AgNO3 than there is of NaCl, that means that there will be some NaCl unreacted, so the excess reactant is NaCl</span>