Spring has an unstretched length of 0.40 meters. The spring is stretched to a length of 0.60 meters when a 10.-newton weight is
hung motionless from one end. The spring constant of this spring is:
1 answer:
Answer: The spring constant is 50N/m
Explanation: Please see the attachment below
You might be interested in
Answer:
A
Explanation:
hope this helps
Answer:
heat and sound.
Explanation:
Though some would argue that the heat is not useful. I guess it depends on if your hands are cold.
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
X = 3 · log(Y²)
X = 3 · 2·log(Y)
X/6 = log(Y)
10^(X/6) = 10^log(Y)
Y = 10^(X/6)
Answer:
a)
, b) 
Explanation:
a) The absolute pressure at a depth of 27.5 meters is:



b) The force exerted by the water is:


