Answer:
The answer to your question is: W = 390 J
Explanation:
Work is the transfer of energy when a body is moved from one place to another.
Data
Force = 65 N
mass = 45 kg
distance = 6 meters
work = ? J
Formula
W = F x d
Process
W = 65 N x 6 m
W = 390 J
Explanation:
Given that,
Force with which a child hits a ball is 350 N
Time of contact is 0.12 s
We need to find the impulse received by the ball. The impulse delivered is given by :

So, the impulse is 42 N-m..
We know that he change in momentum is also equal to the impulse delivered.
So, impulse = 42 N-m and change in momentum =42 N-m.
When an experiment happens in the USA and the test of the world read it conversions may go wrk v and think that the experiment is false
Answer:

Explanation:
First calculate the mass of the asteroid. To do so, you need to find the volume and know the density of iron.
If r = d/2 = 645ft, then:


So


Once you know both masses, you can calculate the force using Newton's universal law of gravitation:

Where G is the gravitational constant:

