Answer:
The final size is approximately equal to the initial size due to a very small relative increase of
in its size
Solution:
As per the question:
The energy of the proton beam, E = 250 GeV =
Distance covered by photon, d = 1 km = 1000 m
Mass of proton, 
The initial size of the wave packet, 
Now,
This is relativistic in nature
The rest mass energy associated with the proton is given by:


This energy of proton is 
Thus the speed of the proton, v
Now, the time taken to cover 1 km = 1000 m of the distance:
T = 
T = 
Now, in accordance to the dispersion factor;


Thus the increase in wave packet's width is relatively quite small.
Hence, we can say that:

where
= final width
The specific heat capacity of brass would be ranked between 0 and infinity
Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 
Answer:
a) W = 643.5 J, b) W = -427.4 J
Explanation:
a) Work is defined by
W = F. x = F x cos θ
in this case they ask us for the work done by the external force F = 165 N parallel to the ramp, therefore the angle between this force and the displacement is zero
W = F x
let's calculate
W = 165 3.9
W = 643.5 J
b) the work of the gravitational force, which is the weight of the body, in ramp problems the coordinate system is one axis parallel to the plane and the other perpendicular, let's use trigonometry to decompose the weight in these two axes
sin θ = Wₓ / W
cos θ = Wy / W
Wₓ = W sinθ = mg sin θ
Wy = W cos θ
the work carried out by each of these components is even Wₓ, it has to be antiparallel to the displacement, so the angle is zero
W = Wₓ x cos 180
W = - mg sin 34 x
let's calculate
W = -20 9.8 sin 34 3.9
W = -427.4 J
The work done by the component perpendicular to the plane is ero because the angle between the displacement and the weight component is 90º, so the cosine is zero.
Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.5 T
Speed of the proton, v = 60 km/s = 60000 m/s
The helical path followed by the proton shown has a pitch of 5.0 mm, p = 0.005 m
We need to find the angle between the magnetic field and the velocity of the proton. The pitch of the helix is the product of parallel component of velocity and time period. Mathematically, it is given by :





So, the angle between the magnetic field and the velocity of the proton is 50.58 degrees. Hence, this is the required solution.