When the amount of heat gained = the amount of heat loss
so, M*C*ΔTloses = M*C* ΔT gained
when here the water is gained heat as the Ti = 25°C and Tf= 28°C so it gains more heat.
∴( M * C * ΔT )W = (M*C*ΔT) Al
when Mw is the mass of water = 100 g
and C the specific heat capacity of water = 4.18
and ΔT the change in temperature for water= 28-25 = 3 ° C
and ΔT the change in temperature for Al = 100-28= 72°C
and M Al is the mass of Al block
C is the specific heat capacity of the block = 0.9
so by substitution:
100 g * 4.18*3 = M Al * 0.9*72
∴ the mass of Al block is = 100 g *4.18 / 0.9*72
= 19.35 g
<span>It takes 3 breaths to get to 1.2 l. One breath is then (1.2 l) / 3 breaths = .4l/breath.
To get to 3.0 l we need the difference from 1.2 l.
3.0-1.2 = 1.8 l.
Divide the difference by liters/breath (.4) to get how many needed breaths.
(1.8 l)/(.4 l/breath) = 4.5 breaths to get the balloon to 3.0 l.
In total there were 3 breaths+ 4.5 breaths = 7.5breaths to get to 3.0 l.
To find the total moles multiply 7.5breaths by .060 moles/breath
7.5 breaths*.060moles/breath = .45moles</span>
Answer:
Potential Energy:
- Hot water
- Ball at the top of a hill
- Battery
- Food
Kinetic Energy:
- Wave in the ocean
- Ball rolling down a hill
- Spinning motor
- Person running
Explanation:
Potential energy is the energy that is capable of generating work as a consequence of the position of a body.
The kinetic energy of a body is that energy that it possesses due to its movement.
Answer:
4.78 %.
Explanation:
<em>mass percent is the ratio of the mass of the solute to the mass of the solution multiplied by 100.</em>
<em></em>
<em>mass % = (mass of solute/mass of solution) x 100.</em>
<em></em>
mass of MgSO₄ = 50.0 g,
mass of water = d.V = (0.997 g/mL)(1000.0 mL) = 997.0 g.
mass of the solution = mass of water + mass of MgSO₄ = 997.0 g + 50.0 g = 1047.0 g.
<em>∴ mass % = (mass of solute/mass of solution) x 100</em> = (50.0 g/1047.0 g) x 100 = <em>4.776 % ≅ 4.78 %.</em>
The location of the valence electron or the outermost electron is expressed in quantum numbers. There are five quantum numbers: prinicipal (n), angular momentum (l), magnetic (ms) and magnetic spin (ms) quantum numbers. This is based on Bohr's atomic model where electrons orbit around the nucleus. These electrons are in the orbitals with specific energy levels. Starting from energy level 1 that is closest to the nucleus, the energy level decreases to 2, 3, 4, 5, 6, and 7. These energy level numbers represent the principal quantum number. Within each orbital also contains subshell. From increasing to decreasing order, these subshells are the s, p, d and f subshells. These subshells represent the angular momentum quantum numer. Specifically, s=0, p=1, d=2 and f=3. Therefore, if the electron is in the orbital 5p, the quantum number would be: 5, 1. Applying these to the choices, the correct pairing would be:
2p: n=2. l=1
3d: n=3, l=2
2s: n=2. l=0
4f: n=4. l=3
1s: n=1, l=0