Answer: a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Explanation:
a) given 980 ps
Expected answer is 980 * 10^-12
Therefore, 980ps = 9.8*10^-10s
b) given 980 fs
Expected answer is 980 * 10^-15
Therefore, 980fs = 9.8*10^-13s
c) given 17 ns
Expected answer is 17 * 10^-9
Therefore, 17ns = 1.7*10^-8s
d) given 577 μs
Expected answer is 577 * 10^-6
Therefore, 577μs = 5.57*10^-4s
a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Answer:
0.456033049
Explanation:
where N=mg hence
where m is mass of object, g is acceleration due to gravity whose value is taken as
,
is the coefficient of static friction and F is the applied force.
Making
the subject we obtain
and substituting m for 38 Kg, g for
and 170 N for F we obtain

Therefore, the coefficient of static friction is 0.456033049
Answer:
Answered
Explanation:
1 and 3 are necessary
Every bit of force applied to the bumper will be transmitted to the cart EXCEPT for the force needed to accelerate the bumper. This is the net force on the bumper.
If the bumper was heavy then a significant amount of force might be needed to accelerate the bumper so the amount transmitted to the cart would be substantially reduced.
If the net force on the bumper is small then the amount transmitted to the cart is almost the entire force applied.
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The angle between shuttle's velocity and the Earth's field is 
Explanation:
From the question we are told that
The length of eire let out is 
The emf generated is 
The earth magnetic field is 
The speed of the shuttle and tether is 
The emf generated is mathematically represented as

making
the subject of the formula
![\theta = sin ^{-1}[ \frac{\epsilon}{L * B *v} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%3D%20%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%20%5Cfrac%7B%5Cepsilon%7D%7BL%20%20%2A%20B%20%20%2Av%7D%20%5D)
substituting values
![\theta = sin ^{-1}[ \frac{40}{250 * (5*10^{-5}) *(7.80 *10^{3})} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%3D%20%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%20%5Cfrac%7B40%7D%7B250%20%20%2A%20%285%2A10%5E%7B-5%7D%29%20%20%2A%287.80%20%2A10%5E%7B3%7D%29%7D%20%5D)

Answer: f=150cm in water and f=60cm in air.
Explanation: Focal length is a measurement of how strong light is converged or diverged by a system. To find the variable, it can be used the formula:
= (nglass - ni)(
-
).
nglass is the index of refraction of the glass;
ni is the index of refraction of the medium you want, water in this case;
R1 is the curvature through which light enters the lens;
R2 is the curvature of the surface which it exits the lens;
Substituting and calculating for water (nwater = 1.3):
= (1.5 - 1.3)(
-
)
= 0.2(
)
f =
= 150
For air (nair = 1):
= (1.5 - 1)(
-
)
f =
= 60
In water, the focal length of the lens is f = 150cm.
In air, f = 60cm.