Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below
M1 descending
−m1g + T = m1a
m2 ascending
m2g − T = m2a
this gives :
(m2 − m1)g = (m1 + m2)a
a =
(m2 − m1)g/m1 + m2
= (5.60 − 2)/(2 + 5.60) x 9.81
= = 4.65m/s^2
Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Answer:
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)
Explanation:
Given:
Distance from fish (D) = 80 cm
Find:
Apparent depth (Da)
Computation:
We know that,
Refractive index of water (n2) = 1.33
So,
Apparent depth (Da) = D(n1/n2)
Apparent depth (Da) = 80 (1/1.33)
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)