Answer:
pu = 1260.9kg/m^3
the density of the unknown liquid is 1260.9kg/m^3
Explanation:
The density of a liquid is inversely proportional to the volume (height) of object submerged in it.
High density liquid possess higher buoyant force preventing objects from submerging.
p ∝ 1/V ∝ 1/h
since V = Ah
pu/pw = hw/hu
pu = pwhw/hu
Where;
p = density
h = height submerged
pu and pw is the density of unknown liquid and water respectively
hu and hw is the height of object submerged in unknown liquid and water respectively
pw = 1000kg/m^3
hu = 4.6cm = 0.046m
hw = 5.8cm = 0.058m
Substituting the given values;
pu = 1000×0.058/0.046
pu = 1260.9kg/m^3
the density of the unknown liquid is 1260.9kg/m^3
Muscles function only by contracting. This makes it necessary for one end of the muscle to be fixed and the other mobile.
Take the bicep for example.
Its origin is at the shoulder and its two heads connect to the bones of the forearm, the radius and ulna.
Now, had the muscle not been fixed at one end, and contracted, it would pull both our shoulder and forearm together resulting in an ineffective movement. The desired motion is to lift the forearm (proximal and distal movement) which can only be achieved if the bicep is fixed at the shoulder and allowed to move at the forearm.
Answer:
1.024 × 10⁸ m
Explanation:
The velocity v₀ of the orbit 8RE is v₀ = 8REω where ω = angular speed.
So, ω = v₀/8RE
For the orbit with radius R for it to maintain a circular orbit and velocity 2v₀, we have
2v₀ = Rω
substituting ω = v₀/8RE into the equation, we have
2v₀ = v₀R/8RE
dividing both sides by v₀, we have
2v₀/v₀ = R/8RE
2 = R/8RE
So, R = 2 × 8RE
R = 16RE
substituting RE = 6.4 × 10⁶ m
R = 16RE
= 16 × 6.4 × 10⁶ m
= 102.4 × 10⁶ m
= 1.024 × 10⁸ m
Answer:

Explanation:
The speed of light is given by
and
hence

Speed of light is given by

Answer:0.2mm
Explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm