Emily throws the ball at 30 degree below the horizontal
so here the speed is 14 m/s and hence we will find its horizontal and vertical components


vertical distance between them

now we will use kinematics in order to find the time taken by the ball to reach at Allison

here acceleration is due to gravity

now we will have

now solving above quadratic equation we have

now in order to find the horizontal distance where ball will fall is given as

here it shows that horizontal motion is uniform motion and it is not accelerated so we can use distance = speed * time

so the distance at which Allison is standing to catch the ball will be 5.33 m
Answer:
the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Explanation:
From wave,
v = λf................ Equation 1
Where v = velocity of the wave, λ = wavelength of the wave, f = frequency of the wave.
Given: f = 1200 Hz, λ = 120 cm = 1.2 m
Substitute into equation 1
v = 1200(1.2)
v = 1440 m/s.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave,
make λ the subject of formula in equation 1
λ = v/f............. Equation 2
Given: f = 600 Hz, v = 1440 m/s
Substitute into equation 2
λ = 1440/600
λ = 2.4 m or 240 cm.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave instead, the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
We are given information:

If we apply Newton's second law we can calculate acceleration:
F = m * a
a = F / m
a = 25000 / 10000
a = 2.5 m/s^2
Now we can use this information to calculate change of speed.
a = v / t
v = a * t
v = 2.5 * 120
v = 300 m/s
Force is being applied in direction that is opposite to a direction in which space craft is moving. This means that final speed will be reduced.
v = 1200 - 300
v = 900 m/s
Formula for momentum is:
p = m * v
Initial momentum:
p = 10000 * 1200
p = 12 000 000
p = 12 *10^6 kg*m/s
Final momentum:
p = 10000 * 900
p = 9 000 000
p = 9 *10^6 kg*m/s
The answer:
the relationship between elementary charge, potential difference and electrical potential energy is given by
E= qV
E: lectrical potential energy
q: elementary charge
V: potential difference
but we have e=abs val(q)=3
so we have E= qV=3ex4.5V=<span>13.5 eV
</span>
the answer is <span>(4)13.5 eV</span>
Answer: The reference frame of a passenger in a seat near the center of the train
Explanation:
the speed of light is the same for the passenger and the bicyclist
then the avents are simultaneous fo the passenger not for the bicyclist
the delay between the two events for the bicyclist is
Δt=Δd/vs
where
Δd= lenght of train
vs=speed of sound
the reference frame of a passenger in a seat near the center of the train
Solution:
The space and time transformations are:
x' = γ(x - vt)
t' = γ(t - vx/c²).
In the primed frame the two events are simultaneous, so that Δt' = 0. Also here Δx' = 30. In the unprimed frame Δx' = 30 = γ(Δx - v Δt).......(*)
We also have Δt' = 0 = γ(Δt - vΔx/c²)→Δx = c²Δt/v......(**)
Substituting (**) in (*): 30 = γ(c²Δt/v - vΔt))→Δt = 30/(c²/v - v) =
30/(2c - 0.5c) = 6.7 x 10^(-8)s