Answer:
The car F.
Explanation:
Because, the longer skid occurs with greater inertia. Objects with more mass produces more inertia.
Answer:
Trajectory is the path of a projectile in air. Any tangential to the curve shows it velocity and the slope of the tangential line will be it acceleration.
Explanation:
Air resistance is ignored.
g = 9.8 m/s².
At maximum height, the vertical velocity is zero.
Let h = the maximum height reached.
Let u = the vertical launch velocity.
Because ot takes 5.0 seconds to reach maximum height, therefore
(u m/s) - (9.8 m/s²)*(5 s) = 0
u = 49 m/s
The maximum height reached is
h = (49 m/s)*(5 s) - (1/2)*(9.8 m/s²)*(5 s)²
= 122.5 m
Answer: 122.5 m